Hakkımızda

KORO İSTANBUL’UN SESİ

Koromuz Ülkemizde kısır döngüye giren çok sesliliği daha geniş kitlelere ve farklı kesimlere ulaştırabilmek amacıyla 2012 yılında kurulmuştur.

 Koromuz İstanbul’un çok renkli ve seçkin mozaiğini farklı bir ahenkle birleştirmeyi hedefleyen, uluslararası entegrasyonda çok seslilikle evrensel müziği birleştirerek Türk motiflerini de içinde bulunduran bir repertuvar  ile konserler vermektedir. Dünya müziği repertuvarından olduğu kadar ülkemizin çok sesli müziğinden örneklerin de yer aldığı koronun repertuarında W.A. Mozart, J.S.Bach, G.Verdi, L.V. Beethoven, Carl Orff, G. Bizet, Dede Efendi, Ferit Alnar, Muammer Sun, L. Denza, P.Tosti, E.Capua, Adnan Saygun, Cenan Akın, Selman Ada, Erdal Tuğcular, Nevid Kodallı gibi çok sesli müziğin ustalarının yapıtları ile Nabucco, Il Trovatore, La Traviata, Carmen, The Pearl Fishers gibi dünyaca ünlü operaların koro partileri ve napolitenler de bulunmaktadır.

Koromuz Lions Avrupa Forumu nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen katılımcılar için Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde ve Avrupa Günü nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı’nda birer konser vermiştir. Ayrıca Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi, Ortaköy Kültür Merkezi, Büyük Kulüp, Leyla Gencer Kültür Merkezi, Büyükçekmece Atatürk KM, Park Bosphorus Hotel, Surp Levon Kilisesi, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’ nde konserler vermiştir. Müziğe gönlünü vermiş, her meslek grubundan ve yaştan bireylerin oluşturduğu, 45 kişilik soprano, alto, tenor, bas gruplarından oluşan, müzik eserlerini çok sesli olarak seslendiren, profesyonel bilinçle çalışan koromuz çalışmalarını Caddebostan Kültür Merkezi’nde sürdürmektedir. Koromuz, 2019 yılında kaybettiğimiz , şef ve  genel sanat yönetmenimiz Sayın Sedat ÖZTOPRAK’ın temel değerler olarak esas aldığı “sevgi, saygı, hoşgörü, ilgi, çok sesli müzik, nitelikli konserler, sağlıklı ses, sağlıklı diyalog, paylaşım ve dayanışma” ilkeleri doğrultusunda yoluna Şef Doç. Cenk ÖZTÜRK ile devam etmektedir. Koristlerin tamamı, müziği günlük hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak yüreğinde hissetmekte, öğrenmenin sonsuzluk olduğunun bilincinde olarak, müzik eğitimlerini geliştirmek adına şan ve solfej derslerine de titizlikle devam etmektedir. Koronun misyonu ise, çoksesliliği sevdirmek ve rüya şehir “İstanbul’un Sesi” ni önce İstanbul’a, sonra Türkiye’ye ve ardından yurtdışına duyurmaktır.