Paolo Villa

Paolo Villa 2
Piyanist, korrepetitör ve orkestra şefi. İtalya’nın Milano şehrinde doğdu. Bolonya Konservatuarı’nda piyano eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Milano’da opera eşliği ve müzik analizi dallarında uzmanlık eğitimi aldı. 1996 – 1998 yılları arasında Venedik’te “Rus okulu Chioggia”da K. Bogino ile master çalışması yaptı. Milano’da Giuseppe Verdi Konservatuarı’nda kompozisyon okudu aynı zamanda korrepetitörlük yaptı. Aynı okulda çembalo eğitimi aldı. Teatro Alla Scala Akademisi’nde ünlü korrepetitörler Robert Kettelson ve Umberto Finazzi ile korrepetitörlük eğitimi aldı.. Teatro Sociale di Como ve Todi – Umbria’da orkestra şefliği eğitimi aldı. 2001 yılında R. Accademia Filarmonica di Bologna’da Lirik opera orkestra şefliği eğitimi aldı. Aynı yıllarda ünlü şef Carlo Maria Giulini ile çalıştı, şeflik eğitimi aldı. Teatro dell’opera di Milano’nun birçok eserlerinde korrepetitör ve orkestra şefi olarak yer aldı. Milano’da As.Li.Co.’nun düzenlediği “Yarının Operası” projesinde korrepetitörlük yaptı.
Farklı yıllarda Bolonya’da çeşitli sahne müziği etkinliklerinde piyanist, korrepetitör ve orkestra şefi olarak yer aldı ve “Edipo” operetinde korrepetitörlük yaptı
Mirella Freni Master Class, Giuseppe Taddei yarışması ve Masterclass, Vittorio Terranova Masterclass, Türkiye’de İzmir Gençlik Yarışması, İstanbul’da Leyla Gencer Şan yarışması ve Belvedere yarışması, 2005 yılından itibaren İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde korrepetitör, müzikal asistan ve orkestra şefi olarak çalışmaktadır. 2009 yılında Antik tiyatro Efes’te Handel’in Imeneo Operası’nda şef olarak yer aldı. 2009’dan itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde aynı statüde görevine devam etmektedir. 2010 yılından itibaren Haliç Üniversitesi’nde Öğr. Gör. Olarak çalışmaktadır. 2012 yılında 3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde Vivaldi’nin Bajazet operasında kendi edisyonunda şef olarak yer aldı. 2007 yılında İtalya’da yapılan Puccini ödülü yarışmasına katılıp Puccini ödülünü aldı.