Doçent Cenk Öztürk

Doçent Dr. Cenk ÖZTÜRK       İTÜ T.M. Devlet Konservatuvarı

Sanatçı ilk müzik derslerini babası Serdar Öztürk’ten aldı. 1982-1983 Öğretim yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ na  girdi, öğrencilik yıllarından itibaren solo, oda müziği ve okul orkestraları ile başarılı konserler verdi. Birçok defa okulun oda müziği ve senfoni orkestralarında grup şefliği ve grup şef yardımcılığı görevlerini başarı ile tamamladı. 1991- 1992 öğretim yılında konservatuvarı bitiren Sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’ na viyolonsel öğretim görevlisi olarak atandı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ nın açtığı yüksek lisans sınavını kazanarak Prof. Doğan Cangal’ ın öğrencisi oldu. 1996 da bu programdan mezun olduktan sonra aynı okulda Prof. Doğan Cangal ve Prof. Ali Doğan ile viyolonsel sanatta yeterlik programında çalıştı. 2002 de sanatta yeterlik diplomasını alan Sanatçı bu süre içerisinde birçok başarılı resitaller verdi.

Alexander Rudin’ in İstanbul’ da düzenlediği “Master Class” larına katılarak Sanatçı’nın beğenisini kazanan Öztürk kursların sonunda piyanist Victor Ginsburg ile konserler verme başarısını gösterdi. Öztürk, solo konserlerinin yanı sıra başta İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve çeşitli orkestralarda viyolonsel tutti üyeliğinde bulunmuştur. Viyolonsel kariyeri ve eğitimciliğinin yanında üniversite ve konservatuvar korolarının eğitimi ve koro şeflikleri ile birçok ödül ve takdirnameler kazanan Sanatçı başta Uluslararası İstanbul Festivali, Uluslar arası Koro günleri olmak üzere çeşitli sanat ve eğitim kurumlarının düzenlemiş olduğu etkinliklerde koro şefi ve piyanisti olarak beğeni toplamıştır.

Öztürk, çeşitli dergi-gazete ve televizyonlardaki röportajlar ve  konferanslarında çoksesli müzik konularını ve gerekliliğini ön planda tutup sergilemiştir. Yönetimindeki  İ.T.Ü Çok Sesli Koro-Orkestrası ile 20 mayıs 2010 tarihinde Doç. Serdar Öztürk’ün yazıp sahneye koyduğu Mevlana Oratoryosu Dünya Prömiyeri’ nin şef ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir.21 Kasım 2013 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, Serdar Öztürk’ün Rıhtım Müzikalinin İTÜ TMDK Orkestra ve Korosunun şefliğini yapmıştır. 2012 yılında kurmuş olduğu Tango Classico grubu ile başta Üsküdar Belediyesi’nde olmak üzere birçok konserler vermiştir.

Sanatçı, başta Prof. Nermin Kaygusuz’un kurduğu Nazenin grubu olmak üzere birçok Türk Müziği gruplarında viyolonsel sanatçısı olarak görev almıştır. Halen göreve devam ettiği İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarında 2018 yılında viyolonsel sanat dalında Doçentlik unvanını almıştır. Cenk Öztürk’ ün piyanist Ömer Turkay ile hazırladığı “Klasik ve Müzikallerden Sevilen Eserler” isimli CD’si, For Life Anatolia isimli grup ile, Halk Müziği ezgileri icracılığı ve ayrıca “Başlangıç Metodu ve Teorik Bilgiler ile Viyolonsel” isimli kitabı mevcuttur.